.

Palićka jedriličarska regata u okviru IPA projekta

clock15.09.2022 16:49 h

Jedriličarski Klub Palić u saradnji sa Közép-Kelet-Európai Rekreációs Társaság (KERT) iz Segedina, uz finansijsku podršku Interreg IPA Programa Srbija – Mađarska realizuje projekat pod nazivom “SAILING”, čiji je cilj implementiranje jačanja saradnje u jedrenju na vodi u prekograničnoj regiji saradnjom Palića i Segedina, koristeći prednosti njihove blizine u prostornom pogledu kao i višegodišnje iskustvo u zajedničkim projektima.

U sklopu navedenog projekta, na Paliću je u periodu od 9. do 11. septembra 2022. godine održana regata pod nazivom „Berbanski dani – Otvoreno Prvenstvo Subotice“, koja je organizovana u periodu, kada se održava i tradicionalna manifestacija „Berbanski dani“ na Paliću, sa ciljem da se što veći broj građana upozna sa lepotom jedrenja, a istovremeno i sa projektom „SAILING“.

U sklopu regate je održana regata za napredne jedriličare sa 61 takmičarom u pet klasa i regata za početnike sa 14 takmičara. Ostali polaznici škole jedrenja organizovanim u sklopu projekta su svojim prisustvom i navijanjem uveličali samu regatu, a ujedno i upoznali se sa duhom takmičenja.

Uspešnost jedriličarskih kampova i škola jedrenja održanih u sklopu projekta dokazuju rezultati regate, jer su 4 polaznika kampa osvajači medalja na regati, dok su od polaznika škola jedrenja 3 mlada jedriličara stigla do pobedničkog postolja.

Jedriličari Palića su i ovoga puta pokazali svoju spremnost i osvojili veliki broj medalja u svim klasama, a rezultati su sledeći:

• U najmlađoj kategoriji, to jest u klasi Optimist u generalnom plasmanu i u kategoriji dečaka Bertalan Molnar je osvojio drugo mesto, dok je zlato u kategoriji devojaka pripalo Tijani Zakić, koja je ujedno osvojila i treće mesto u generalnom plasmanu,
  • U klasi FIN dva takmičara sa Palića su stigla do pobedničkog postolja, srebrnu medalju je osvojio Balint Firstner, a bronzanu Tihomir Zakić,
  • U klasi ILCA 7 do zlatne medalje je došao Danilo Bešić,
  • Dok je u klasi ILCA 4 takođe takmičar sa Palića osvojio zlatnu medalju, i toDario Bešić.

Početnici su imali priliku da se isprobaju po kup sistemu na eliminaciju. Od polaznika škole jedrenja organizovanog u sklopu projekta do pobedničkog postolja su stigli sledeći mladi jedriličari sa Palića: