subotica grad sportova

Darijo Bašić Palković nadomak norme za Svetsko prvenstvo

clock31.05.2022 08:55 h

fb/SrpskiAtletskiSavez

Proteklog vikenda, 28. i 29.05.2022. godine, na stadionu u Sremskoj Mitrovici održano je finale Kupa Srbije za starije juniore i juniorke na kojem su nastupili atletičari AKŽ Spartak. U konkurenciji juniorki učestvovale su atletičarke iz 35 klubova, dok su se u konkurenciji juniora takmičili atletičari iz 26 klubova.
AKŽ "Spartak" imao je svoje predstavnike u muškoj konkurenciji, Darija Bašić Palkovića, Maksima Puškara i Tamaša Čorbu. Ova tri momka su svojim rezultatima uspeli da obezbede značajne bodove za svoj klub, koji je na kraju takmičenja, u konačnom plasmanu, zauzeo odlično 7. mesto.

Najsjajniji ovoga puta bio je Darijo Bašić Palković. On je briljirao u trkama na 400 m i 800 m u kojima je odneo dvostruku pobedu. U subotu, prvog takmičarskog dana, u trci na 400 m istrčao je svoj novi lični rekord od 48,72 s i približio se normi za svetsko juniorsko prvenstvo za nešto više od sekunde, dok se sledećeg dana u trci na 800 m toj normi približio na svega deset stotih delova sekunde. Ovu trku istrčao je u vremenu 1:51,10 (norma za svetsko prvenstvo je 1:51,00) i oborio lični i subotički rekord.
Na kraju oba takmičarska dana, po atletskim tablicama, Darijo Basić Palković je bio ubedljivo najbolji takmičar na finalu Kupa Srbije, jer je njegov rezultat na 800 m prvoplasirani, a na 400 m trećeplasirani u okviru svih atletskih disciplina.
Maksim Puškar je po jakoj kiši vodio gotovo celu trku na 1500 m, ali je na kraju zauzeo 2. mesto sa rezultatom 3:57,38.
Trener srednjoprugaša je Zvezdan Kalmar.

U bacačkim disciplinama takmičio se Tamaš Čorba. On je u disciplini bacanja kladiva ostvario rezultat od 36,86 m i tim rezultatom obezbedio sebi 2. mesto, dok je u bacanju kugle zauzeo 7. mesto sa rezultatom 12,22 m.